top of page

Meranie zraku

FAQ - časté otázky

Koľko trvá meranie zraku?


Meranie u nás je časovo náročnejšie, nakoľko sa venujeme viacerým aspektom videnia v snahe dosiahnuť čo najlepšie a najprirodzenejšie videnie. Preto je potrebné rátať s minimálnou časovou rezervou 45 - 60 minút. Meranie pozostáva z 21 krokov a obsahuje vyše 25 testov. V niektorých prípadoch je potrebné testy opakovať alebo dopĺňať, čo si môže vyžiadať viac stretnutí.


Nahrádza meranie zraku v očnej optike vyšetrenie u očného lekára?


Dôvodom vzniku odboru optometrie v rámci očnej optiky bola snaha zdokonaliť starostlivosť o zrak. Očný lekár sa špecializuje na diagnostiku, liečbu a prevenciu očných ochorení, optometrista sa venuje dôkladnejšiemu vyšetreniu zraku, konzultuje vaše problémy so zrakom a navrhuje ich riešenie. Preto je rovnako dôležité pravidelne absolvovať vyšetrenie u oboch špecialistov.


Ako často by som mal/a absolvovať vyšetrenie očí/zraku?


Vaše oči a zrak by ste si mali pravidelne kontrolovať očným lekárom aj optometristom minimálne raz za dva roky. Ideálne raz za rok. Ak trpíte cukrovkou, užívate lieky s negatívnym vplyvom na oči alebo sa vo vašej rodine vyskytujú ochorenia sietnice či zelený zákal (glaukóm), odporúčame preventívne kontroly očným lekárom tak často, ako je to len možné.


Je meranie zraku v očnej optike hradené zdravotnou poisťovňou?


Meranie zraku u nás nie je hradené zo zdravotného poistenia. Na úvod ho však poskytujeme dočasne zadarmo. Poisťovne hradia len vyšetrenie očí u očného lekára v ambulancii. Očné ambulancie poskytujú starostlivosť spočívajúcu v prevencii, diagnostike a liečbe očných ochorení. Optometristi sa špecializujú na detailnejšie a komplexnejšie vyšetrenie zraku po funkčnej stránke.


Viete mi po meraní vystaviť aj potvrdenie, napríklad pre potreby vydania vodičského oprávnenia?


Očná optika nevydáva potvrdenia, ktoré by bolo možné použiť na tento účel. Vydávame kompletný zápis výsledkov a zistení merania, ktoré je dobré ukázať aj očnému alebo všeobecnému lekárovi. Ak potrebujete lekárske potvrdenie o zrakovej spôsobilosti, musíte navštíviť ambulanciu očného lekára.


Objednal som sa na meranie zraku, čo všetko predtým potrebujem vedieť?


V prípade, že už nosíte okuliare, určite si ich nezabudnite vziať so sebou. Nezáleží pri tom ako dobre cez ne vidíte alebo sú to len „jednorázovky“ z drogérie. Je to dôležitá súčasť anamnézy. Pomôže nám to urobiť si prehľad o vývoji vašich problémov s videním, zistiť príčinu, posúdiť a zohľadniť vaše návyky a nakoniec porovnať zmenu v korekcii. Taktiež, ak máte k dispozícii nálezy očného lekára, určite nám ich prineste k nahliadnutiu. Ak používate tzv. „mäkké“ kontaktné šošovky, odporúčame ich ideálne 3 dni pred vašou konzultáciou vymeniť za okuliare. V prípade „tvrdých“ kontaktných šošoviek je táto doba až 28 dní. Kontaktné šošovky narušujú povrchovú vrstvu rohovky, čo môže negatívne ovplyvniť výsledok merania. Zoberte si so sebou kartičku alebo krabičku či „blistre“ z kontaktných šošoviek, ktoré si kupujete, kde je uvedená aj hodnota vašich dioptrií. 


Kto môže absolvovať meranie zraku v očnej optike?


Každý minimálne vo veku od 15 rokov. Ak máte viac ako 65 rokov a za ostatné 2 roky ste neabsolvovali preventívne vyšetrenie očným lekárom, odporúčame tak urobiť ešte pred meraním zraku.


Prečo je dôležité vyšetrenie binokulárneho, priestorového videnia?


Priestorové videnie je najvyšším stupňom videnia. Umožňuje nám orientáciu v priestore a správny odhad vzdialeností. Najväčší negatívny vplyv má porucha binokulárneho videnia na komfort a bezpečnosť napríklad pri šoférovaní alebo nadmernej záťaži prácou za počítačom. Pre dokonalé priestorové videnie je nevyhnutná bezchybná spolupráca oboch očí. U detí túto schopnosť najčastejšie ohrozuje tzv. tupozrakosť a škúlenie. V dospelosti môže byť priestorové videnie obmedzené vplyvom svalovej nerovnováhy, nadmernou záťažou a únavou a veľkým rozdielom v hodnote refrakčnej chyby a veľkosti obrazu pravého a ľavého oka.Vyšetrenie, ktoré je u nás samozrejmosťou je však v praxi, bohužiaľ aj medzi optometristami, súčasťou merania len výnimočne alebo sa nevykonáva vôbec. V očných ambulanciách na to jednoducho nie je čas a v optikách, kde meranie zraku vykonáva optometrista, ktorý by mal byť v tomto smere najkompetentnejším špecialistom, alebo lekár, je veľký tlak na kvantitu meraní. Preto je pre laika hlavným ukazovateľom kvality merania jeho dĺžka a počet testov, ktoré optometrista v priebehu neho vykoná.


Prečo je dôležité vyšetrenie zorného poľa, kontrastnej citlivosti a farbocitu?


K zníženiu rozsahu zorného poľa môže dôjsť vplyvom rôznych ochorení, najčastejšie je to zelený zákal – glaukóm, degeneratívne ochorenia sietnice, porucha zrakovej dráhy a zrakových centier a potlačenie jedného oka z procesu videnia (napríklad pri škúlení a tupozrakosti). Zorné pole vyšetrujeme orientačne tzv. konfrontačnou metódou, kedy vyšetrujúci porovnáva svoje zorné pole so zorným poľom klienta. Tento jednoduchý test nás môže upozorniť na nutnosť detailnejšieho vyšetrenia očným lekárom v ambulancii. Okrem toho kontrolujeme možné poškodenie sietnice pomocou Amslerovej mriežky, kde sledujeme rôzne deformácie, výpadky a rozdiely v kontraste a stenopickým otvorom, ktorým zisťujeme hodnotu zrakovej ostrosti len v mieste najostrejšieho videnia. Pokles tejto zrakovej ostrosti nám v tomto prípade odhalí možné skryté ochorenie, ktoré je potrebné vyšetriť alebo vyvrátiť očným lekárom. Vyšetrenie kontrastnej citlivosti a farbocitu taktiež pomáha odhaliť očné ochorenia v ich úplných začiatkoch (napr. katarakta – šedý zákal)


Čo môže ovplyvniť presnosť merania?


Podstatným faktorom pre správne a presné meranie je spolupráca klienta a komunikácia. My sme však veľmi trpezlivý a ochotne vám pomôžeme prekonať všetky obavy. Negatívny vplyv na presný výsledok má aj užívanie niektorých liekov, alkohol a omamné látky, iné systémové ochorenia, extrémna únava a pod. Súčasťou vyšetrenia zraku je preto v prvom rade dôkladná anamnéza. Nemusíte sa ničoho báť a ani sa za nič hanbiť. Základom je poznať všetky informácie, aby sme ich mohli spolu vyhodnotiť, zobrať do úvahy, skonzultovať ich a navrhnúť ďalší postup. Ak nie sme s výsledkom sami spokojní navrhneme napríklad zopakovať meranie, alebo ak sa počas neho objavia iné podozrenia, odporučíme vám ako ďalej postupovať. Nikdy nepristúpime k výrobe okuliarov, kým si nie sme na 100% istí správnym výsledkom.


Čo je foropter Vision R 800?


Foropter je zariadenie, ktoré vo väčšine prípadov nahrádza použitie skúšobného rámu a sady skiel pri subjektívnom vyšetrení zrakovej ostrosti. Výrazne zlepšuje komfort počas merania ako klientovi, tak aj optometristovi. Zrýchli stanovenie hodnoty korekcie a umožní nám v priebehu sekundy porovnanie videnia v aktuálnej, prípadne žiadnej korekcii s novou korekciou. Foropter Vision R 800, ktorý vyvinula firma Essilor, je špeciálny tým, že namiesto mechanickej výmeny skiel využíva tekuté šošovky, ktoré plynule menia svoju hodnotu dioptrie. Vďaka tomu eliminuje preostrovanie, ktoré môže vzniknúť pri manuálnej výmene dvoch skiel počas vyšetrenia. Ďalej poskytuje krokovú zmenu dioptrie o 0.01, čo je veľmi užitočné pri klientoch, ktorí sú citlivejší a dokážu rozpoznať rozdiely v ostrosti aj pri hodnote zmeny menšej ako je štandardne 0.25 dioptrie.


Čo je to optometria?


Pojem "optometria" pochádza z gréckych slov ὄψις (opsis - pohľad) a μέτρον (metron - meradlo, meranie, pravidlo). Slovo sa dostalo do jazyka, vďaka prístroju na meranie zraku z polovice 18. storočia, ktorý bol nazvaný ako optometer (predchodca dnešného foropteru). Koreň slova opto je skrátená forma odvodená z gréckeho slova ophthalmos, čo znamená „oko“. Je to zdravotnícky odbor, ktorý je súčasťou očnej optiky a zaoberá sa meraním, testovaním a korigovaním zrakových chýb oka. 

bottom of page