/ Dospelí / Kontaktné šošovky
Kontaktné šošovky
Kontaktné šošovky sú dnes najbežnejšou alternatívou k okuliarom. Ocenia ich hlavne športovci, mladí alebo všeobecne ľudia, ktorí k okuliarom príliš neinklinujú alebo im pri práci vadia. Kontaktné šošovky sú však ideálnym riešením pre ľudí s vysokými dioptriami alebo veľkým rozdielom v korekcii pravého a ľavého oka.
Typy kontaktných šošoviek
Jednodenné kontaktné šošovky
-
Najbezpečnejší, najzdravší a najkomfortnejší spôsob používania kontaktných šošoviek.
-
Na konci každého dňa ich jednoducho vyhodíte. Odpadá tak akákoľvek starostlivosť o šošovky.
-
Nevýhodou je pomerne vyššia cena na 1 deň nosenia. Preto zaujmú predovšetkým príležitostných nositeľov, ktorí nemajú natrénovanú starostlivosť o kontaktné šošovky a potrebujú ich napríklad na šport, svadby, stužkové, festivaly či zoskok s padákom a pod.
Šošovky s plánovanou výmenou
-
Kontaktné šošovky s plánovanou výmenou môžete opakovane používať a uchovávať po dobu, na ktorú sú určené.
-
Na konci dňa sa nevyhadzujú, ale čistia a dezinfikujú. Na druhý deň používate tie isté šošovky.
-
Najčastejšie sa vyrábajú v mesačnom a 14-dňovom variante.
-
Mesačná výmena znamená, že šošovky vyhodíte po 30 dňoch od otvorenia balenia, aj v prípade, že ich nepoužijete každý deň.
-
Pri predlžovaní tejto doby, hrozí vznik infekcie a zápalu alebo iných komplikácií
-
Šošovky s plánovanou výmenou sú ideálne pre každodenných nositeľov, ako hlavný typ korekcie. Avšak, vyžadujú si dôslednú starostlivosť a dodržiavanie hygienických zásad pri ich aplikácii.
Ako správne nasadiť a vybrať kontaktné šošovky
Ako si vkladať kontaktné šošovky
Ak ste ako väčšina začínajúcich nositeľov šošoviek, môžete byť trochu nervózni z vkladania kontaktných šošoviek. Žiadne obavy, to je normálne. Budete však prekvapení, aké je to jednoduché a ako rýchlo si na to zvyknete.
Pri vkladaní šošoviek sa uistite, že sa nachádzate pred zrkadlom a po ruke máte nasledujúce predmety:
-
Mydlo bez oleja na umytie rúk
-
Uterák, ktorý nezanecháva vlákna, na osušenie rúk – kontaktné šošovky sa môžu prilepiť na mokré prsty
Ak nosíte kontaktné šošovky na opakované použitie, ktoré je potrebné na noc vyčistiť a uskladniť, budete tiež potrebovať:
-
Roztok na kontaktné šošovky na čistenie a dezinfekciu šošoviek – na čistenie kontaktných šošoviek nepoužívajte mydlo na ruky, vodu z vodovodu, ani balenú vodu.
Nezabudnite: Kontaktné šošovky by nemali prísť do kontaktu s vodou. Kontaktné šošovky by ste nikdy nemali čistiť ani skladovať vo vode.
Pri vkladaní kontaktných šošoviek postupujte podľa týchto jednoduchých krokov:
Užitočný tip: Pri vkladaní každej kontaktnej šošovky majte otvorené obe oči.
1
Vždy si najprv umyte a osušte ruky
Ruky si vždy umývajte mydlom bez obsahu oleja, ktoré pomôže udržať baktérie mimo vašich kontaktných šošoviek a očí. Pred manipuláciou s kontaktnými šošovkami si osušte ruky uterákom, ktorý nepúšťa vlákna.
2
Šošovku si opatrne položte na špičku ukazováka
Uistite sa, že je šošovka zakrivená nahor, ako miska. Na šošovke by ste nemali vidieť žiadne trhliny alebo škrabance.
Užitočný tip: Vždy začnite na rovnakej strane. Keďže je vaše ľavé a pravé oko iné, vaše kontaktné šošovky sú tiež ľavá a pravá, pre každé oko zvlášť. Aby ste sa vyhli náhodnému prehodeniu šošoviek, začnite vždy tým istým okom.
3
Umiestnite šošovku na oko
Prostredník ruky s šošovkou položte na spodné viečko, blízko mihalníc a spodné viečko potiahnite smerom dolu. Na zdvihnutie horného viečka použite ukazovák alebo prostredník druhej ruky. Šošovku umiestnite na oko.
4
Máte hotovo!
Spodné aj vrchné viečko jemne uvoľnite a zamrkajte. Šošovka sa automaticky posunie do stredu oka. Ak všetko vidíte správne a máte dobrý pocit, všetko je v poriadku. A teraz to stačí zopakovať s druhou šošovkou!
Vkladanie kontaktných šošoviek by nemalo byť fyzicky nepríjemné. Ak počas vkladania pocítite akúkoľvek bolesť, na šošovke môže byť špinka alebo môže byť poškriabaná či roztrhnutá. Šošovku vyberte, vyčistite a vydezinfikujte roztokom na šošovky a pred ďalším vložením ju dôkladne skontrolujte. Ak stále pociťujete nepohodlie, obráťte sa na nás. Ak sa vám dlhšie nedarí šošovku vložiť do oka a oko už začína byť podráždené, šošovky vyčistite, vydezinfikujte a odložte. Opäť to môžete skúsiť na druhý, ideálne tretí deň.
Pohodlie pri nosení
Rovnako ako pri všetkých nových skúsenostiach, nosenie kontaktných šošoviek po prvýkrát môže vyvolať „iný“ alebo nezvyčajný pocit. Budete však prekvapení, ako rýchlo si na ne zvyknete. Bude si to vyžadovať len trochu trpezlivosti, ale v priebehu niekoľkých dní zabudnete, že ich nosíte.
Vždy môžete navštíviť našu stránku s častými otázkami, kde nájdete najčastejšie kladené otázky a odpovede týkajúce sa kontaktných šošoviek, rovnako ako niekoľko skvelých tipov na pohodlné nosenie šošoviek:
-
Naplánujte si pravidelné návštevy súvisiace s ďalším sledovaním u očného špecialistu , aby pre vás bolo nosenie kontaktných šošoviek aj naďalej zdravé a pohodlné.
-
Prísne dodržiavajte plán výmeny, ktorý vám odporúča váš očný špecialista. Ak nosíte jednodňové šošovky na jedno použitie, nepoužívajte ich opakovane.
-
Vyhýbajte sa nadmernému noseniu kontaktných šošoviek. Vyhýbajte sa príliš dlhému noseniu kontaktných šošoviek nad rámec bežného času nosenia, ktorý odporúča váš očný špecialista. Šošovky nepoužívajte počas spánku.
-
Zvlhčujúce očné kvapky môžu byť užitočné, ak je vaše okolité prostredie suché (nízka vlhkosť vo vyhriatych miestnostiach počas zimy). Pred použitím sa poraďte s očným špecialistom.
-
Počas dlhšieho používania digitálnych zariadení si často robte krátke prestávky. Dlhé hľadenie na počítačovú obrazovku alebo tablet či mobil môže znížiť frekvenciu žmurknutia, čo spôsobí dočasné vysušenie šošovky.
-
Šošovky si nasaďte pred použitím telového mlieka, krému alebo mejkapu.
-
Ak nosíte opakovane použiteľné kontaktné šošovky (napr. mesačné alebo dvojtýždňové), prísne dodržiavajte odporúčané postupy týkajúce sa dezinfekcie a čistiaceho roztoku.
-
Ak sa pri nosení šošoviek cítite nepríjemne, ak vás dráždia alebo ak vaše videnie nie je jasné, porozprávajte sa so svojím očným špecialistom, ktorý vám poskytne podporu.