top of page

Optometria

Zdravotný skríning

Aplikácia kontaktných šošoviek

10 dôvodov prečo absolvovať meranie zraku u nás

1/
60 minút nadštandardnej starostlivosti
2/
Meranie a zhotovenie okuliarov pod jednou strechou = garancia dobrého videnia
3/
Pohodlné objednanie sa na konkrétny termín, bez čakania
4/
Minimálna čakacia doba na objednanie
5/
Skríning očných ochorení súčasťou merania zraku
6/
Maximálne zohľadnenie zrakových a pracovných potrieb a odporúčanie typu okuliarových šošoviek
7/
Vyšetrenie binokulárneho a priestorového videnia, zorného poľa, kontrastnej citlivosti, farbocitu, záťažové testy zaostrovania a fixácie, základný zdravotný screening
8/
Osobný a neformálny prístup, v príjemnom prostredí
9/
Bezbariérový prístup a refrakčná miestnosť vhodná pre imobilných klientov
10/
Dostatok času a súkromia pre konzultáciu problémov spojených s videním
DSC00673_edited.jpg

Zdravotný skríning

Ľudí, ktorí nikdy nenavštívili očného lekára a preferujú meranie zraku v očnej optike pribúda, čo však prispieva k neskorému záchytu a liečbe očných ochorení. Meranie zraku na optike, či už ho vykonáva optometrista alebo očný lekár, nenahrádza očné vyšetrenie na ambulancií, ale dopĺňa ho o presnejšie hodnoty korekcie. Preventívne vyšetrenie zdravotného stavu očí u oftalmológa je rovnako dôležité. Práve preto sa okrem základného merania zraku a vyšetrenia binokulárneho videnia  venujeme aj prevencií očných ochorení. Pri neštandardnom náleze alebo odchýlke od očakávaných hodnôt vám vďaka tomu skôr, ako pristúpime k výrobe okuliarov, odporučíme návštevu očného lekára, aby sme predišli možným následkom zanedbanej zdravotnej starostlivosti. 

Veľký dôraz pri meraní zraku taktiež kladieme na skríning syndrómu suchého oka a kvalitu a kvantitu slzného  filmu. Slzný film je jeden zo základných kameňov ostrého videnia. Jeho stav skúmame preto, aby sme dosiahli maximálne presné výsledky korekcie a ostré prirodzené videnie.

Rezervácia termínu

Zarezervujte si konkrétny čas cez online formulár alebo telefonicky na čísle +421 911 320 033. Termíny sú dostupné každý pracovný deň a v sobotu. 

Cenník služieb

Cenník služieb

1

Základné meranie zraku

 • anamnéza zrakových ťažkostí

 • objektívne meranie dioptrií autorefraktometrom

 • meranie zakrivenia rohovky a analýza astigmatizmu

 • vyšetrenie motility očí a fixácie

 • vyšetrenie zorného poľa konfrontačne

 • subjektívne meranie dioptrií do diaľky a blízka (pozostáva z množstva rôznych testov)

 • meranie fúznych rezerv

 • záťažové testy do blízka

 • vyšetrenie binokulárneho videnia

 • stanovenie heterofórie - nerovnováhy očných svalov

 • v prípade potreby test farebného videnia

 • návrh optickej pomôcky a konzultácia výsledkov; ak je to potrebné - návrh ďalších vyšetrení u nás alebo očným lekárom

Trvanie:

45-60 minút

Cena:

15 €

Cena pre zákazníka:

ZDARMA

Pri odbere okuliarov alebo okuliarových šošoviek

2

Meranie zraku + zdravotný skríning

Okrem základného merania zraku obsahuje navyše tieto neinvazívne skríningové vyšetrenia a merania:

 • Biomikroskopia prednej časti oka 

Prevencia glaukómu (zelený zákal):

 • bezkontaktné meranie vnútroočného tlaku

 • meranie hĺbky prednej komory oka

Prevencia syndrómu suchého oka:​

 • neinvazívne meranie času rozpadu slzného filmu

 • meibografia - vyšetrenie Meibomských žliazok infračervenou kamerou

 • analýza začervenania očí

 • analýza slzného menisku a hrúbky lipidovej vrstvy slzného filmu

Cieľom týchto skríningových vyšetrení je jednoducho, rýchlo, komfortne a hlavne včas odhaliť možné zdravotné riziká. V prípade neobvyklého nálezu je preto výsledkom podnietenie skorej návštevy očného lekára a vypracovanie dokumentácie.

Trvanie:

60-75 minút

Cena:

30 €

Cena pre zákazníka:

15 €

Pri odbere okuliarov alebo okuliarových šošoviek

3

Aplikácia kontaktných šošoviek

Súčasťou aplikácie kontaktných šošoviek pre prvonositeľa je:

 • Kompletné meranie zraku a zdravotný skríning

 • Aplikácia kontaktných šošoviek optometristom

 • Nácvik vkladania a vyberania

 • Oboznámenie so zásadami hygieny a starostlivosti o  kontaktné šošovky

 • Kontrola polohy a pohyblivosti kontaktnej šošovky v oku

V rámci aplikácie obdržíte:

 • Skúšobné kontaktné šošovky (1 pár mesačných, resp 5 párov denných KŠ)

 • Viacúčelový čistiaci roztok OPTI-FREE™

 • Puzdro na uchovávanie KŠ

 • Pinzetu a aplikátor na KŠ

 • Zvlhčujúce očné kvapky bez konzervačných látok Systane™ HYDRATION

 • Návod na používanie KŠ a roztoku

 • Nasledujúcu kontrolu zdarma (ideálne po 3-7 dňoch)

 • Plán pravidelných kontrol

 • Predpis a návrh na kontaktné šošovky po prvej kontrole

Trvanie:

60-120 minút + 15 minút kontrola

Cena:

60

Cena pre zákazníka:

40

Pri odbere okuliarov, okuliarových šošoviek, alebo jednorázovom využití programu Kompletná ročná starostlivosť -> zisti viac

Ako sa pripraviť na meranie zraku?

01.

Prineste nám vaše okuliare. 

Ak už používate nejaké okuliare, nezabudnite si ich zobrať so sebou. Pomôže nám to doplniť si anamnézu, prípadne ich porovnať s novými výsledkami merania, aby ste mali presnú informáciu o zmene vašej korekcie.

02.

Vysaďte kontaktné šošovky.

Ak ste nositeľ/ka "mäkkých" kontaktných šošoviek, pokúste sa ich ideálne 3 dni pred termínom merania nepoužívať. Nosenie kontaktných šošoviek má vplyv na rohovku a slzný film, čo sa môže prejaviť na presnosti merania.

03.

Pripravte si "históriu vašich očí".

K správnemu meraniu je dôležité poznať aj minulosť vašich očí. Pripravte si všetko, na čo si spomeniete alebo to máte zdokumentované. Môžu to byť úrazy, ochorenia, zápaly, operácie, terapie a podobne.

04.

Urobte si čas.

Vyšetrenie optometristom môže trvať pomerne dlho. Venujeme sa totižto aj iným aspektom videnia, ako len "dioptriám". Preto je dobré, ak sa po meraní nikam neponáhľate a vyčleníte si na nás aspoň hodinku. Ak vám termíny kvôli pracovnej dobe nevyhovujú, zavolajte nám a pokúsime sa vám vyhovieť.

05.

Vezmite si zvlhčujúce očné kvapky

Suché oči majú negatívny vplyv na výsledky merania. Kvalitný slzný film je základným kameňom ostrého a stabilného videnia. Preto ešte pred meraním, venujeme zvýšenú pozornosť práve tomuto problému. Ak máte diagnostikované suché oči a používate tzv. umelé slzy, vezmite si ich so sebou. 

Ako sa pripraviť na aplikáciu kontaktných šošoviek?

01.

Krátke nechty. 

Používanie kontaktných šošoviek nevylučuje dlhé nechty. Chce to však prax a maximálnu opatrnosť, aby ste predišli poškrabaniu rohovky. Preto odporúčame, aspoň počas tréningu, skrátiť nechty na minimum a opilníkovať ostré hrany. Akonáhle sa pre vás stane aplikácia šošoviek rutinnou záležitosťou, dlhé nechty nebudú žiadnou prekážkou.

02.

Odlíčte sa.

Aby sa predišlo zašpineniu kontaktnej šošovky, malo by byť okolie očí čisté, bez mejkapu, liniek, riasenky, či umelých rias a podobne. Súčasťou aplikácie je aj vyšetrenie rias a mihalníc (viečok), čo je ďalší dôvod na odlíčenie sa. Ak vám to nevyhovuje,  napríklad sa ku nám chystáte z práce, alebo do práce, máte u nás k dispozícii priestor aj pomôcky na odlíčenie.

03.

Krémy a parfumovaná kozmetika.

Z rovnakých dôvodov, ako pri líčení, odporúčame pred aplikáciou nepoužívať ani mastné krémy a parfumované produkty. Platí to nielen pre okolie očí, ale aj pre ruky. Navyše môžu tieto produkty trvalo poškodiť kontaktnú šošovku.

04.

Prevencia suchých očí.

Kontaktné šošovky, potrebujú kvalitný slzný film. Je to dôležité najmä kvôli dostatočnému prísunu kyslíka k rohovke a taktiež to prispieva k celkovému komfortu nosenia. Odporúčame vyhýbať sa, kofeínu, suchým klimatizovaným priestorom, dodržiavať pitný režim a zabezpečiť si dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín. Pomáhajú taktiež pauzy pri práci s počítačom a ochrana očí pred vetrom a slnkom.

05.

Tréning.

Pred prvou aplikáciou pomáha aj, ak si občas skúšate "dotknúť sa" oka. Takto sa postupne zbavíte príliš silného reflexu žmurkania. Predtým si samozrejme dôkladne umyte a dezinfikujte ruky a hlavne prsty. Pozor, nedotýkajte sa oka úplne a už vôbec nie rohovky. Lepší spôsob tréningu "na sucho" je kvapkanie hydratačných kvapiek priamo na oko.

Prístrojové vybavenie

K meraniu zraku pristupujeme svedomito a maximálne zodpovedne. Správna a presná korekcia je základ dobrého videnia. Preto sme na vybavení našej refrakčnej miestnosti nešetrili.

 

Špičkové prístroje nám pomáhajú v prvom rade pochopiť a analyzovať vaše problémy so zrakom. Zároveň však platí, že žiaden prístroj nedokáže interpretovať vaše videnie. Z tohto dôvodu je jediným správnym vyšetrením zraku poctivá práca skúseného optometristu. Okrem testovania zraku sa venujeme aj skríningu zdravotného stavu oka. Výsledkom je nielen korekcia zrakových problémov, ale aj prevencia očných ochorení. Vďaka našim prístrojom a skúsenostiam dokážeme odhaliť potencionálne riziká a odporučiť vám včasné vyšetrenie očným lekárom.

Okrem špičkového prístrojového vybavenia disponujeme, aj vyšetrovacou jednotkou vhodnou pre imobilných zákazníkov.

Otázky a odpovede

Koľko trvá meranie zraku?

Meranie u nás je časovo náročnejšie, nakoľko sa venujeme viacerým aspektom videnia v snahe dosiahnuť čo najlepšie a najprirodzenejšie videnie. Preto je potrebné rátať s minimálnou časovou rezervou 45 - 60 minút. Meranie pozostáva z 21 krokov a obsahuje vyše 25 testov. V niektorých prípadoch je potrebné testy opakovať alebo dopĺňať, čo si môže vyžiadať viac stretnutí.

Nahrádza meranie zraku v očnej optike vyšetrenie u očného lekára?

Dôvodom vzniku odboru optometrie v rámci očnej optiky bola snaha zdokonaliť starostlivosť o zrak. Očný lekár sa špecializuje na diagnostiku, liečbu a prevenciu očných ochorení, optometrista sa venuje dôkladnejšiemu vyšetreniu zraku - videnia, konzultuje vaše problémy so zrakom a navrhuje ich riešenie. Preto je rovnako dôležité pravidelne absolvovať vyšetrenie u oboch špecialistov.

Ako často by som mal/a absolvovať vyšetrenie očí/zraku?

Vaše oči a zrak by ste si mali pravidelne kontrolovať očným lekárom aj optometristom minimálne raz za dva roky. Ideálne raz za rok. Ak trpíte cukrovkou, užívate lieky s negatívnym vplyvom na oči alebo sa vo vašej rodine vyskytujú ochorenia sietnice či zelený zákal (glaukóm), odporúčame preventívne kontroly očným lekárom tak často, ako je to len možné.

Je meranie zraku v očnej optike hradené zdravotnou poisťovňou?

Meranie zraku u nás nie je hradené zo zdravotného poistenia. Pri kúpe okuliarov, alebo výmene šošoviek je však zadarmo - cenník služieb. Poisťovne hradia len vyšetrenie očí u očného lekára v ambulancii. Očné ambulancie poskytujú starostlivosť spočívajúcu v prevencii, diagnostike a liečbe očných ochorení. Optometristi sa špecializujú na detailnejšie a komplexnejšie vyšetrenie zraku po funkčnej stránke a navrhujú jeho korekciu.

Viete mi po meraní vystaviť aj potvrdenie, napríklad pre potreby vydania vodičského oprávnenia?

Očná optika nevydáva potvrdenia, ktoré by bolo možné použiť na tento účel. Vydávame kompletný zápis výsledkov a zistení merania, ktoré je dobré ukázať aj očnému alebo všeobecnému lekárovi. Ak potrebujete lekárske potvrdenie o zrakovej spôsobilosti, musíte navštíviť ambulanciu očného lekára.

Objednal som sa na meranie zraku, čo všetko predtým potrebujem vedieť?

V prípade, že už nosíte okuliare, určite si ich nezabudnite vziať so sebou. Nezáleží pri tom ako dobre cez ne vidíte alebo sú to len „jednorázovky“ z drogérie. Je to dôležitá súčasť anamnézy. Pomôže nám to urobiť si prehľad o vývoji vašich problémov s videním, zistiť príčinu, posúdiť a zohľadniť vaše návyky a nakoniec porovnať zmenu v korekcii. Taktiež, ak máte k dispozícii nálezy očného lekára, určite nám ich prineste k nahliadnutiu. 

Ak používate tzv. „mäkké“ kontaktné šošovky, odporúčame ich ideálne 3 dni pred vašou konzultáciou vymeniť za okuliare. V prípade „tvrdých“ kontaktných šošoviek je táto doba až 28 dní. Kontaktné šošovky narušujú povrchovú vrstvu rohovky, čo môže negatívne ovplyvniť výsledok merania. Zoberte si so sebou kartičku alebo krabičku či „blistre“ z kontaktných šošoviek, ktoré si kupujete, kde je uvedená aj hodnota vašich dioptrií.
 

Kto môže absolvovať meranie zraku v očnej optike?

Každý minimálne vo veku od 15 rokov. 

Kto môže absolvovať aplikáciu kontaktných šošoviek?

Každý minimálne vo veku od 15 rokov. Kontaktné šošovky aplikujeme aj deťom mladším ako 15 rokov. V takom prípade je potrebný súhlas, resp. odporúčanie očného lekára. Každú aplikáciu predchádza vyšetrenie prednej časti oka, mihalníc, rias a slzného filmu. Hodnotíme momentálny stav očí bezprostredne pred aplikáciou. Môže sa preto stať, že aj napriek odporúčaniu očného lekára nakoniec nepristúpime k aplikácií. V takom prípade odporučíme ďalší postup a aplikáciu presunieme na neskôr.

Prečo je dôležité vyšetrenie binokulárneho, priestorového videnia?

Priestorové videnie je najvyšším stupňom videnia. Umožňuje nám orientáciu v priestore a správny odhad vzdialeností. Najväčší negatívny vplyv má porucha binokulárneho videnia na komfort a bezpečnosť napríklad pri šoférovaní alebo nadmernej záťaži prácou za počítačom. Pre dokonalé priestorové videnie je nevyhnutná bezchybná spolupráca oboch očí. U detí túto schopnosť najčastejšie ohrozuje tzv. tupozrakosť a škúlenie. V dospelosti môže byť priestorové videnie obmedzené vplyvom svalovej nerovnováhy, nadmernou záťažou a únavou a veľkým rozdielom v hodnote refrakčnej chyby a veľkosti obrazu pravého a ľavého oka.Vyšetrenie, ktoré je u nás samozrejmosťou je však v praxi, bohužiaľ aj medzi optometristami, súčasťou merania len výnimočne alebo sa nevykonáva vôbec. V očných ambulanciách na to jednoducho nie je čas a v optikách, kde meranie zraku vykonáva optometrista, ktorý by mal byť v tomto smere najkompetentnejším špecialistom, alebo lekár, je veľký tlak na kvantitu meraní. Preto je pre laika hlavným ukazovateľom kvality merania jeho dĺžka a počet testov, ktoré optometrista v priebehu neho vykoná.

Prečo je dôležité vyšetrenie zorného poľa, kontrastnej citlivosti a farbocitu?

K zníženiu rozsahu zorného poľa môže dôjsť vplyvom rôznych ochorení, najčastejšie je to zelený zákal – glaukóm, degeneratívne ochorenia sietnice, porucha zrakovej dráhy a zrakových centier a potlačenie jedného oka z procesu videnia (napríklad pri škúlení a tupozrakosti). Zorné pole vyšetrujeme orientačne tzv. konfrontačnou metódou, kedy vyšetrujúci porovnáva svoje zorné pole so zorným poľom klienta. Tento jednoduchý test nás môže upozorniť na nutnosť detailnejšieho vyšetrenia očným lekárom v ambulancii. Okrem toho kontrolujeme možné poškodenie sietnice pomocou Amslerovej mriežky, kde sledujeme rôzne deformácie, výpadky a rozdiely v kontraste a stenopickým otvorom, ktorým zisťujeme hodnotu zrakovej ostrosti len v mieste najostrejšieho videnia. Pokles tejto zrakovej ostrosti nám v tomto prípade odhalí možné skryté ochorenie, ktoré je potrebné vyšetriť alebo vyvrátiť očným lekárom. Vyšetrenie kontrastnej citlivosti a farbocitu taktiež pomáha odhaliť očné ochorenia v ich úplných začiatkoch (napr. katarakta – šedý zákal)

Čo je to optometria?

Pojem "optometria" pochádza z gréckych slov ὄψις (opsis - pohľad) a μέτρον (metron - meradlo, meranie, pravidlo). Slovo sa dostalo do jazyka, vďaka prístroju na meranie zraku z polovice 18. storočia, ktorý bol nazvaný ako optometer (predchodca dnešného foropteru). Koreň slova opto je skrátená forma odvodená z gréckeho slova ophthalmos, čo znamená „oko“.

 

Je to zdravotnícky odbor, ktorý je súčasťou očnej optiky a zaoberá sa meraním, testovaním a korigovaním zrakových chýb oka. 

Čo môže ovplyvniť presnosť merania?

Podstatným faktorom pre správne a presné meranie je spolupráca klienta a komunikácia. My sme však veľmi trpezliví a ochotne vám pomôžeme prekonať všetky obavy. Negatívny vplyv na presný výsledok má aj užívanie niektorých liekov, alkohol a omamné látky, iné systémové ochorenia a pod. Súčasťou vyšetrenia zraku je preto v prvom rade dôkladná anamnéza. Nemusíte sa ničoho báť a ani sa za nič hanbiť. Základom je poznať všetky informácie, aby sme ich mohli spolu vyhodnotiť, zobrať do úvahy, skonzultovať ich a navrhnúť ďalší postup. Ak nie sme s výsledkom sami spokojní navrhneme napríklad zopakovať meranie, alebo ak sa počas neho objavia iné podozrenia odporučíme vám ako ďalej postupovať. Nikdy nepristúpime k výrobe okuliarov, kým si nie sme na 100% istí správnym výsledkom. 

bottom of page